Roušky do škol – na co si dát pozor

Na co si dát pozor při nošení obličejových masek a respirátorů ve škole:

– Roušky pro žáky musí být co nejpohodlnější, aby nebyly během vyučování nepohodlné. Pokud rouška správně nesedí, děti si ji budou často upravovat nebo dokonce sundávat.

– Jelikož obyčejné jednorázové masky po čase zvlhnou, je důležité mít dostatek náhradních masek. Vlhká maska ​​nejen špatně filtruje, ale je také živnou půdou pro bakterie a choroboplodné zárodky,což může vést nejen k nepříjemným pachům, ale také ke kožním vyrážkám, akné nebo plísňovým infekcím. Při teplejším počasí může být rouška nepoužitelná už po dvou hodinách. Roušky HighSafe jsou na rozdíl od jednorázových masek navrženy tak, aby byly rychleschnoucí. Rouška tedy obvykle vůbec nezvlhne. Ani případná vlhkost však není u roušky HighSafe díky její samodezifekční schopnosti na závadu.

– Masky musí mít správnou velikost podle věku, velikosti obličeje a obvodu hlavy dítěte. Pokud je rouška příliš velká, po stranách se rozevře a děti pak vydechují aerosoly přímo na své sousedy ve školní lavici. Masky musí co nejtěsněji přiléhat k obličeji. V případě potřeby lze ušní popruhy překřížit nebo zkrátit pomocí uzlu.

– Masky pro učitele by nejen měly dobře padnout, ale také umožňovat snadné dýchání. Kromě toho je důležité, aby zbytečně netlumily mluvené slovo. Učitelé většinu dne hovoří. Jejich projev musí být srozumitelný a zároveň by si měli šetřit hlasivky. V případě příliš hlasité mluvy může dojít k chrapotu, a dokonce selhání hlasu. Roušky HighSafe umožňují srozumitelný projev a při nepřetržitém používání méně zatěžují hlasivky. Pomáhají šetřit energii tak, aby se učitelé tak rychle neunavili.

– Choroboplodné zárodky, které se přirozeně vyskytují ve vzduchu a které všichni vydechujeme, se mohou časem usadit na vnitřní straně roušky u dětí i učitelů. Prvním projevem pak bývá nepříjemný zápach. Pokud máte pocit, že rouška není svěží, měli byste ji co nejrychleji vyměnit. Jednorázové masky a respirátory obvykle nejsou antibakteriální, proto by doba jejich nošení neměla překročit několik hodin.